Vlna a vlněné příze na pletení a háčkování

Vlna je jedním z nejpoužívanějších materiálů na pletení a háčkování vůbec. Díky svým vlastnostem, jako je udržování teploty, neutrální vůně nebo pocit sucha i přes navlhnutí, přetrvává jejich obliba až do dnes. Prohlédněte si naši nabídku vlněných přízí, do níž jsme zařadili jen a pouze klubka vynikající nadstandardní kvalitou, unikátním zpracováním a použitím 100% přírodních materiálů. Více o vlněných přízích ►

Cena

2202230
12202230

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 109
Příze z vlny The Wool duhová Hand Painted Sprinkle 2
470 Kč
150
Příze z vlny The Wool duhová Marshmallow 2
470 Kč
144
Příze z vlny The Wool duhová Neon Marshmallow 2
470 Kč
147
Příze z vlny The Wool duhová Yarnicorn 2
470 Kč
153
Příze Alvor červená Vermelho 2
220 Kč
954
Příze Alvor fialová Lilás 2
220 Kč
960
Příze Alvor hnědá Camel 2
220 Kč
972
Příze Alvor modrá Azul 2
220 Kč
963
Příze Alvor modrá Musgo 2
220 Kč
966
Příze Alvor zdelená Verde 2
220 Kč
969
Příze Alvor žlutá Amarelo 2
220 Kč
957
Příze The Mixed Yarn z vlny a bavlny fialová Wine 2
300 Kč
606
Příze The Mixed Yarn z vlny a bavlny hnědá Dark Copper 2
300 Kč
600
Příze The Mixed Yarn z vlny a bavlny modrá Denim 2
300 Kč
612
Příze The Mixed Yarn z vlny a bavlny Modrá Sky Blue 2
300 Kč
615
Nahoru
Další produkty
109 položek celkem

Jako vlnu lze obecně označit jakékoliv vlákno živočišného původu. V pletařském světě ( i tady na KLUBÍČKÁŘI) tak ale výhradně označujeme vlákna, která jsou původem z ovcí. Ovčí vlny patří v naší brandži k nejpoužívanějšímu, nejoblíbenějšímu a nejvyhledávanějšímu materiálu a my se tomu vůbec nedivíme. Vlněné příze totiž nabízí nositelům hotových výrobků nekonečné možnosti využití. Uplést či uháčkovat s nimi můžete nejen super teplé svetry, čepice, šály ale i vzdušná a nadýchaná trička nebo halenky.

Struktura vlákna ovčí vlny

Ovčí vlna patří se svojí tloušťkou vlákna od 21 µm až 40 µm (mikromilimetrů) mezi nejtlustší a nejobjemnější živočišná vlákna. Povrchová struktura ovčích vláken je tvořena šupinkami, které se vzájemně překrývají v jednom směru. Ze všech živočišných vláken je tato struktura také nejhrubší a nejdrsnější.

Šupinky a drobná překrytí na povrchu vlákna dávají vzniknout drobounkým kapsičkám vzduchu ve spředené přízi, a vytváří tak skvělou izolační vrstvu, do které se zachytává teplo a vlhkost. Oproti rostlinným vláknům pak navíc hrubší povrchová struktura vlákna produkuje více hřejivého tepla díky většímu tření.

Vlastnosti vlny jako příze na pletení či háčkování

Je to alespoň už tři tisíce let, od kdy začala v Evropě převládat výroba vlněných tkanin před ostatními typy materiálů, třeba rostlinných. Stalo se tak po postupné domestikaci divokých ovcí (původně krátkosrstých zvířat zvířat chovaných za účelem zisku masa, kůže a mléka) v dnešní zdomácněné a chundelaté ovce domácí.

Přestože jedním z důvodu rozmachu ovcí byla jejich vysoká odolnost a přizpůsobitelnost nejrůznějším klimatickým podmínkám, velkou roli v tom hrály samozřejmě i velmi dobré vlastnosti vlny jakožto textilního materiálu, tradičně sloužící na pletení nebo háčkování. Pojďme si je tedy společně představit v šesti základních bodech.

  • udržuje si stálou teplotu
  • i přes navlhnutí zůstává suchá
  • je hypoalergenní
  • má neutrální vůni
  • může, ale nemusí kousat

1. Vlna si udržuje stálou teplotu

Ať už máte teplý, slunný letní den nebo mrazivý a zasněžený zimní den, s vlnou vám bude v prvním případě chladno tak akorát, v druhém případě zase příjemně teplo. Vlna a pletací příze z vlny totiž vynikají skvělými termoregulačními vlastnostmi díky přirozenému stahování vláken podle okolní teploty.

To však neplatí v momentě, kdy do vlněné příze přidáte další materiály. Směsové příze z vlny ve spojení např. s bavlnou nebo mohérem tyto exkluzivní termoregulační vlastnosti ztrácejí.

Mezi jednodruhové příze na pletení čistě z vlny, které si zachovávají schopnost uchovávat teplotu, patří i klubka od we are knitters – The Wool, The Petite Wool a The Wave Wool.

2. I přes navlhnutí zůstavá suchá

Zná to snad každý a vždycky je to nepříjemné – při jakémkoliv náročnějším výšlapu na kopec se člověk zahřeje, zpotí, spodní vrstva oblečení navlhne a při následném sestupu je člověku chladno kvůli mokrému tričku na tělu.

Avšak vlněné příze si s takovýmto případem dokážou hravě poradit, protože povrch jejich vláken je hydrofobní (tedy odpuzuje vodu). Část vlhkosti je proto okamžitě absorbována dovnitř vlákna (zpravidla se udává, že je schopno pojmout vlhkost v objemu až do třetiny své  hmotnosti), část se zase úspěšně odpaří.

Z toho vyplývá její největší výhoda – to, že i přes navlhnutí zůstává vlna pocitově stále suchá a nadále vás bude zahřívat či ochlazovat. Díky tomu jsou pak výrobky z vlny na pletení nebo háčkování ideálním společníkem na témeř jakékoliv aktivity.

3. Vlna je hypoalergenní

Přestože někomu mohou být výrobky z pletací příze z vlny (třeba pletené svetry) nepříjemné na dotyk a vyvolávají u něj svědění, vlna je jedním z hypoalergenních materiálů.

Vlákna ovčí vlny mají tendenci odpuzovat bakterie, jiné škůdce a prach. Také jsou tak přizpůsobená – aby zabraňovala vniknutí roztočů a plísní způsobující alergie. Proto se často vlna doporučuje i pro lidi s alergiemi na roztoče.

Z vlněných výrobků vám tedy na těle nenaskočí pupínky, neobjeví se vám na kůži zarudlá či popraskaná místa a nebude vás svědit.

Pokud vás ale vlna svědí, pravděpodobně je to způsobeno buď:

  • použitím různě tlustých vláken (více se dočtete výše nebo níže),
  • nebo přítomností chemikálií pozůstalých po čištění nebo barvení
  • výjimečně u nepatrného zlomku populace může stát za alergickou reakcí také lanolin. To je mazivo nacházející se v různé míře v každé přírodní ovčí vlně, jehož funkcí je pomáhat odpuzovat vodu, dále chránit a změkčovat vlnu.

4. Má neutrální vůni – nevoní, ani nezapáchá

Právě kvůli zmiňované struktuře vlákna, které nepropouští prach, bakterie ani roztoče, tak má také schopnost nepohlcovat vůně ani pachy. Proto není potřeba výrobky upletené či uháčkované z vlny prát, zvlášť se nedoporučuje na ně používat moderní prací prostředky a aviváže.

Když už se stane, že vlněná příze navlhne, třeba právě zapáchajícím potem, pak je lepší ji nechat vysušit a vyvětrat na čerstvém vzduchu – vlna po chvíli sama vyčichne. Z dlouhodobého hlediska si tedy vlna zachovává neutrální vůni.

5. Kouše vlna?

Kousání přízí (a zejména těch z ovčí vlny) je ve většině případů způsobeno použitím vláken s odlišnými tloušťkami v jedné spředené přízi. Při tloušťce od 21 µm až po 40 µm (mikromilimetrů) tak mají některá vlákna ovčí vlny až dvojnásobnou velikost.

Kousání ovčí vlny lze ale poměrně dobře zabránit před výrobním procesem i během něj – výběrem správného druhu ovce a jemnosti její srsti a důsledným vyčesáváním tlustších vláken.

Nemilou zprávou tak zůstává, že chceme-li plést či háčkovat z klubíček z vlny, která nekoušou, klademe na výrobce vlněných přízí vyšší nároky. To se sice projeví na vyšší finální ceně produktu, ale na oplátku získáme mnohem jemnější a hebčejší vlnu na pletení, která navíc nabízí lepší předpoklady i pro další vlastnosti vlněných přízí.

 

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu