Jsou to právě příze na háčkování a pletení od firmy We Are Knitters, které nás zaujaly z několika důvodů. Většinu nejspíš nadchne obrovské množství barev jejich klubek, ale my v Klubíčkáři jsme se k nim přiklonili kvůli kvalitě zpracování a podmínkám výroby.
Nejen vlna na pletení, ale i další materiály k háčkování od We Are Knitters jsou od počátku až do konce pod velmi důkladným dozorem. Jejich zaměstnanci dbají na veškerý detail v procesu výroby, aby výsledný produkt, tedy aby pletací klubko bylo stoprocentně perfektní a té nejvyšší kvality. A to se nám na jejich klubkách líbilo.
Jak to ale celé probíhá?
- Několik pastevců z peruánských And se stará a pečuje o lamy a ovce z peruánských luk.
- Srst těchto zvířat se ostříhá a důkladně a opatrně zpracuje.
- Vlna se distribuuje do provozoven, kde se vymyje, očistí a připraví k finálnímu procesu.
- Nakonec se spřede do požadované tloušťky, obarví a navine do klubek.
Jihoamerické podnebí And
We Are Knitters mají původ sice ve Španělsku, ale svoje příze vyrábí v jihoamerických vrchovinách v blízkosti pohoří And v Peru. Zdejší lokální výrobci přízí zde žiji v nadmořské výšce přes 4000 metrů a s nimi i jejich ovce a lamy alpaky, o které se starají.
Místní klimatické podmínky – podnebí, nadmořská výška, blízkost k Tichému oceánu – jsou zcela unikátní a jedinečné. Zvířatům, která zde žijí, vytváří jedinečné podmínky a předpoklady k růstu vysoce kvalitní srsti, ze které lze zpracovat přízi té nejvyšší jakosti.
Jak probíhá chov? Dva kilogramy srsti za rok
- Ovce a lamy jsou ve stádech chovány pastevci a pasou se na divokých loukách.
- Průměrně se dožívají věku až dvanácti let, avšak srst vhodnou k následnému zpracování produkují do osmého roku života.
- Alpaky rodí vždy jen jednou za rok, a to pouze jen jedno jediné mládě.
- Dospělou lamu lze stříhat jedinkrát za sezónu.
- Výnosnost z jednoho kusu lamy alpaky jsou pouhá dvě kila srsti.
Jak lze tedy pozorovat, získat přízi s původem v peruánských lukách je poměrně složité. Její výroba je velmi náročná, časově zdlouhavá a plná nejistot. O to cennější a kvalitnější ale je.
Pod mikroskopem
Jakmile jsou chovná zvířata ostříhána, jejich srst je dopravena do místních provozoven. Ve snaze o co nejjemnější finální produkt projde lokálním pracovníkům pod prsty každičký ždibíček srsti. Následně je srst zcela vyčištěna a jsou z ní odstraněny veškeré nečistoty, kousky slámy a vady. Nakonec je vlna vymyta, vysušena a připravena k dalšímu zpracování.
Konečný proces záleží na finální podobě klubíčka. Vlna se nejdříve spřede do různých tlouštěk a následně obarví. Jakmile je příze obarvena, navine se na klubíčka a už je čeká pouze cesta do vašich rukou.
Vyberte si některou z nich a začněte!
Právě pro náročnost v procesu výroby a výslednou kvalitu si nemůžeme vynachválit příze od We Are Knitters. V naší nabídce proto najdete velmi rozmanitou nabídku klubíček na pletení a háčkování s různým s různým objemem, gramáží, vlastnostmi a barevnými kombinacemi od této španělské značky:
- tenčí bavlna na pletení The Pima Cotton s vysokou odolností a pevností;
- různě tlustá vlna The Wave Wool umožňující zajímavé a neobvyklé vzory;
- Tradičněji barevné příze na háčkování The Petite Wool s nekousavou úpravou;
- duhová klubíčka The Wool s větším objemem vhodné třeba na zimní oblečení;
- pastelové a velmi jemné mohérové příze Touch Me Mohair.