S nástupem módních řetězců a jejich levnému a rychle dostupnému oblečení začal upadat zájem o domácí, ručně pletené či háčkované výrobky ze všech typů přízí a vln. Avšak dnes se z mnoha různých důvodů k pletení a háčkování vrací téměř všechny generace. Domácí pletení se tak opět stává velmi oblíbenou zábavou žen i mužů po celém světě. Co nás motivuje k tomu, abychom pletli a háčkovali? A proč byste i vy měli začít?
Upleťte si to, co opravdu chcete!
Už se vám stalo, že hledáte v obchodech čepici v barvě vašeho kabátu, ale nikde nemůžete najít ani takovou, která by se jí alespoň částečně podobala? Máte jasnou představu, jak má vypadat vaše vytoužená šála, ale v obchodech není? Viděli jste na internetu svetřík, bez kterého prostě nemůžete žít?
Tyto každodenní problémy vašeho šatníku odpadají díky ručnímu pletení a háčkování. Z přízí se dá udělat skoro všechno, přičemž vůbec nezáleží na barvě, materiálu, tloušťce nebo gramáži. Podívejte se třeba na náš Facebook nebo Instagram, kde sdílíme všechny naše výrobky.
Nejčastěji se samozřejmě pletou a háčkují kousky oděvů, které vás budou hřát od jara až do podzimu, nebo různé doplňky k nim, jako např.:
- svetry;
- šály;
- šátky;
- čepice;
- ponča;
- tašky;
- šperky a mnoho dalších
Na doma si můžete z vlny vyrobit třeba teplé boty, papučky, na postel zase různé přehozy nebo dečky. Velmi pěkné jsou i hračky pro děti a jiné drobnosti z bavlny – lze uháčkovat repliky všelijakého ovoce, zeleniny, rostlin, ale také domečků, zahrádek, postaviček a panenek.
Stačí vám jen jehlice, klubíčko a chuť štrikovat
K tomu, abyste začali s pletením, nepotřebujete nic speciálního, nemusíte navštěvovat skvěle vybavenou dílu a už vůbec není nutné absolvovat jedinečný, pletařský kurz. Na vaši první čepici vám úplně postačí dvě klubíčka příze a jehlice nebo háček. Za pořízení těchto věcí zaplatíte lehce přes pětistovku. A v tom tkví kouzlo pletení a háčkování - tento koníček je dostupný úplně každému. Jakmile máte doma dvě zmíněné ingredience, stačí si už jen uvařit kafe, pohodlně se usadit a začít.
Naučit se háčkovat a plést je snadné
Pletení se může zdát jako složitá technika, ale ve skutečnosti je tomu naopak a s trochou tréninku to zvládne úplně každý. Abyste si udělali svoji první šálu, musíte:
- Nahodit první řadu.
- Naučit se základní oko „hladce a obrace“.
- Uplést prvních pár řad.
- Když už tohle zvládnete, máte zpola vyhráno.
- A za dva, tři večery: „Voilà! “ Hotovo.
Nezalekněte se pletařských návodů a schémat a už vůbec se jimi nenechte odradit. Jsou sice plné všelijakých značek a symbolů, ale ve svých prvních projektech je naštěstí nebudete potřebovat. Snad až si budete troufat na něco složitějšího, tak budete muset proniknout i do těchto tajů, ale velmi brzo zjistíte, že pletařská symbolika je ve všech jazycích stejná. Háčkování je pak ještě o fous jednodušší.
Pracujete s materiálem, který si sami vyberete
Na různé projekty se hodí různé materiály. Na zimní svetr budete vybírat třeba přírodní vlnu, která vás určitě zahřeje a pěkně zachumlá. Pro letní tričko, klobouček nebo prostírání sáhnete po přízi s bavlnou, lnem či bambusem. Směsové příze se vám budou hodit na pletení plédů, dek a povlaků na polštáře, které se budou s vhodnou úpravou i lehce udržovat. Díky široké škále materiálů a barev vám pod rukama vznikne opravdu cokoliv.
Pokud stále váháte nad tím, zda se do tohoto koníčku ponořit, podívejte se na naši nabídku přízí. Vybrat si můžete z několika různých materiálů, jako je přírodní vlna, pima bavlna nebo jedinečný mohér.