Návod: Ručně pletené ponožky

V návodu na tyto ponožky jsou jednoduché vzory, které zvládne každý začátečník. Díky tomu nebudete muset tolik počítat a budete se soustředit pouze na tvarování a pletení do kruhu na 5 jehlicích. Je to dobrý trénink, jak plést ponožky. Když zvládnete toto, pak už se můžete pustit do různých kombinací vzorů, barev i materiálů.

Námi zvolená pima bavlna je silnější než tradiční ponožkové příze. Proto na jehlicích upletete menší počet ok, budou se vám lépe počítat a vy se budete v pletenině lépe orientovat. Ponožky vám také budou rychleji přibývat.

Náruživé pletařky zvládnou ponožky z pima bavlny za týden.

Návod si můžete stáhnout jako PDF tady: Stáhnout návod na pletené ponožky

Pletené ponožky z příze The Pima Cotton 2

Budete potřebovat

  • 2 klubíčka příze z pima bavlny The Pima Cotton
  • pět jehlic o tloušťce 3 mm
  • jehlu na zapošití konců
  • značkovače

Vzorek

Každá pletařka nebo pletař má svůj styl vedení příze a utahování. Je tedy dobré si zkusit uplést tento zkušební vzorek, abyste zjistili, do které skupiny patříte – jestli pleteninu více uvolňujete, nebo stahujete. Podle toho si dopočítáte počty nahozených ok. 

  • Patent: 

Na zkušební vzorek 10 x 10 cm by vám mělo vyjít 32 ok x 34 řad.

  • Lícový žerzej:

Zkušební vzorek 10 x 10 cm vám vyjde 26 ok x 34 řad. 

ČÁST I: Nahození

Potřebný počet ok, který musí být dělitelný 4 (např. 64, 68, nebo 72), nahoďte na základní jehlici. Z ní  postupně oka rozdělte na 4 jehlice tak, aby na každé byl stejný počet ok (např. 16, 17, 18). 

Poslední oko spojte s prvním okem, díky čemuž vám vznikne základní kruh první řady. Pro lepší přehlednost si můžete první oko kruhové řady označit značkovačem.

Tímto si rozdělíte práci na dvě částipřední a zadní, přičemž každá se plete na dvou jehlicích. Na přední části pletete holeň, nárt a špičku, na zadní části zase lýtko, patu, chodidlo a špičku. Pátou jehlici používáte k přeplétání.

Lem pletené ponožky 1

ČÁST II: Lem ponožky

Pro lem můžete zvolit různé vzory. Většinou se plete pružný patentový vzor, který se plete střídáním ok upletených hladce a obrace. Lem můžete také udělat  pevnější, a to pletením hladce a obrace anglicky.

Výšku lemu si určujete podle toho, jak se vám to líbí. Ponožky na fotkách přiložených k návodu mají vysoký lem, který se lépe hodí na široké lýtko, lem je pružnější, méně obepíná a nositeli zajišťuje větší pohodlí.

Začněte dokola plést horní část kolem holeně a lýtka  buď pružným patentovým vzorem, nebo jen hladce po celé délce (jako ponožka v našem návodu).

Ozdobný lem na rozhraní mezi předním a zadním dílem upleťte následovně: Předposlední oko na jehlici upleťte obrace a poslední oko upleťte hladce. První oko na další jehlici upleťte hladce a druhé oko upleťte obrace.

Lem pletené ponožky 2

ČÁST III: Pata

Nyní se posuňte na patu, kterou je potřeba plést zvlášť  od zbytku. Vezměte si tedy zadní polovinu práce a nártovou část prozatím nechte na zbylých dvou jehlicích (hlídejte si, aby vám z nich nesjela oka).

Pata je nejnamáhanější místo na ponožce, a tak je důležité, aby byla pevná a pohodlná zároveň. Patu proto můžete plést dvojitě, jestliže přidáte zpevňovací přízi.

Nejdříve upletete výšku paty, podle níž určíte její hloubku. Ponožky s větším počtem řad se budou lépe nosit lidem s vysokým nártem.

Všechna oka z obou jehlic si dejte na jednu. Pokračujte 18/16/14 řad (případně 9/8/7 dvojřad) hladce a obrace v závislosti na zamýšlené velikosti paty. Nezapomeňte na okrasný lem, pokud ho pletete. 

Tato část paty se dá plést zajímavěji. Lem lze ozdobit vroubkem z obrace pletených ok nebo vypletením  zadní části perličkovým nebo krajkovým vzorem. Hezky také vypadá různé střídání a kombinace hladce a obrace pletených ok.

Od teď budete pleteninu splétat pro vytvoření paty, a to následovně:

    1. Počet ok si rozdělte pomocí značkovače na 3 díly – prvně upleťte hladce 10 ok, do posledního umístěte značkovač, poté upleťte 12 ok a umístěte druhý značkovač, spleťte dvě oka hladce. Práci otočte a spletené oko přetáhněte na vedlejší jehlici. Poté upleťte 12 ok obrace ke značkovači. Za značkovačem spleťte dvě oka obrace. Práci otočte, spletené oko přetáhněte a 12 ok upleťte hladce
    2. Opakujte pořád dokola, dokud vám na jehlici nezůstane 12 ok. Patu pletete nad 12 středovými oky a tvarování patního váčku docílíte pravidelným splétáním 2 ok vždy za značkovačem. V lícové řadě splétáte hladce a v rubové splétáte obrace. 

      Pletení paty

      ČÁST IV: Nárt a chodidlo

      Na jehlici vám zůstalo 12 ok spodní části paty. Tady práci otočte a 12 ok upleťte celou řadu hladce. 

      Teď vás čeká nabírání ok. Naberte na volnou jehlici 10 ok z pravé části paty a pleťte oka hladce na jehlicích nártové části. To stejné udělejte i na levé straně paty.

      Tímto uzavřete kruh a vaše rozložení na jehlicích by mělo vypadat následovně:

      • 10 nahozených ok – boční pravá pata 
      • 12 ok hladce – pata
      • 10 nahozených ok – levá boční pata
      • 16 ok – nárt
      • 16 ok – nárt 

      Upravte počty ok na jehlicích tak, aby na každé byl stejný počet ok – 16.

      Nyní máte oka rovnoměrně rozložená na čtyřech jehlicích a pátou volnou k přeplétání.

      Pletení nártu a chodidla už je jednoduché – pleťte do kruhu hladce. Počet kruhových řad si upravte podle velikosti. Opět si hlídejte přechod nártu a chodidla, na kterém nezapomeňte na okrasný lem. 

      Pleťte až k části, kde začínají prsty a kde ponožky zakončíte špičkou.

      Pletená pata

      ČÁST V: Špička

      Špičku ponožky upleťte tak, že ujímáte v každé řadě na jehlici č. 2 první oko a upleťte jej hladce. Pak 2 oka spleťte k sobě a pak pokračujte v pletení hladce. Na konci jehlice č. 3 upleťte hladce 13 ok, spleťte 2 oka hladce a 1 oko upleťte hladce. Postup opakujte i na jehlicích č. 1 a č. 4. 

      Spleťte vždy první dvě a poslední dvě oka nártové části a první dvě a poslední dvě oka chodidlové části. V každé kruhové řadě tedy dohromady spletete 4 oka, čímž postupně ubíráte až do špičky. Postup opakujte 16krát, dokud vám nezůstanou 4 závěrečná oka, kterými protáhněte přízi a stáhněte.

      KONČÍME

      Na závěr zauzlíkujte a zapošijte všechny čouhající zbytky přízí.

      Pletená ponožka na noze

      Nyní máte hotovo!

      Pochlubte se nám vaším výsledkem na Instagramu nebo Facebooku s hashtagy: #klubickar #jestejednuradu

      Další návody, tipy a triky a čtení o pletení a háčkování naleznete na našem blogu.

      Zpět do obchodu