Mohérové příze a příze s mohérovou vlnou

Mohérová vlna a příze s příměsí mohéru jsou typické hebkostí a vzdušností, sytými, lesklými barvami a neposlední řadě puncem elegance a luxusu. Navíc s vyšší kvalitou mohéru jsou tyto vlastnosti ještě výraznější. A právě takové vysokojakostní a unikátní mohérové příze jsme zařadili do našeho sortimentu. Ideálně je doporučujeme na pletení jemnějších kousků na teplejší roční období, třeba na provzdušněné svetry, poloprůhledné topy, lehké šátky a šály nebo krajkové vzory. Více o mohérových přízích ►

Cena

340341
1340341

Značky

Tloušťka

Složení

Barva

Vymazat filtry

Položek k zobrazení: 7
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky hnědá Beige 2
340 Kč
249
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky modrá Aquamarine 2
340 Kč
243
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky oranžová Cinnamon 2
340 Kč
234
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky přírodní bílá Natural 2
340 Kč
237
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky růžová Salmon 2
340 Kč
240
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky šedá Grey 2
340 Kč
231
Příze Touch me Mohair z mohéru, hedvábí, alpaky žlutá Mustard 2
340 Kč
246
7 položek celkem

O mohéru ve zkratce

Mohér je druh vlny, který pochází ze srsti angorských koz. Mezi hlavní vzhledové přednosti mohérových přízí se řadí elegance, luxusní vzhled a lesk. Při pohledu na její charakteristickou vlastnost, tedy mohérový chlupatý efekt, mnohé napadá, zda nebude kousat. Mohérová pletací příze ale nekouše (podrobněji rozebíráme níže), je neobyčejně jemná, hřejivá, díky chlupatému efektu vzdušná a prodyšná, zároveň ale také termoizolační, hřejivá a v neposlední řadě antibakteriální. Skvěle se tak hodí na jednoduché svetříky pletené na větších jehlicích, šátky, které budete nosit celý rok, nebo jako doplňující příze k libovolnému materiálu.

Chcete se dozvědět více o původu mohéru, jeho mikroskopické struktuře nebo jaké vlastnosti mohérové příze mají? Pokračujte čtením následujících odstavců.

Odkud se získává mohér?

Mohérová příze je původem živočišný a přírodní materiál, podobně jako ovčí vlna, která je nejrozšířenějším druhem vlny na světě. Mohér se získává ze srsti angorských koz, která se musí zpracovat, vyčistit a nakonec spříst a obarvit.

Tento druh koz pochází z provincie Ankara, dříve pojmenované jako Angora (odtud také název angorská koza), což je oblast na území dnešního Turecka a jeho hlavního města. Jedná se o poměrně starý druh kozy, o němž sice víme, že byl šlechtěný už v době před naším letopočtem, avšak první záznamy o jeho chovu pocházejí až z první poloviny 16. století.

Struktura vlákna mohéru

Vlastnosti mohéru a mohérových přízí sice dokážeme zběžně odvodit od pohledu na finální podobu příze, ale pro úplné pochopení drobných nuancí v rozdílech mezi různými materiály nám nejlépe poslouží podívat se na mohér blíže – pomocí mikroskopického pohledu na jeho strukturu.

Pohledem běžného oka na pletací příze z mohéru bychom mohli říct, že mohérové vlákno je v zásadě velice podobné jiným živočišným vláknům. Také má podobnou tloušťku od 25 µm po 45 µm (jako třeba vlákno ovčí vlny). Avšak po přiblížení a při pozorování několikrát zvětšeného jediného vlákna mohéru můžeme vidět velké rozdíly v povrchové struktuře.

Ta je totiž tvořena zcela odlišnou mozaikovou strukturou ze šupinek, která se vzájemně nepřekrývá, jako u jiných živočišných vláken. Zatímco u ovčí vlny (nebo merino vlny a alpaky) mluvíme o šupinaté struktuře, která tak tvoří mnohem drsnější povrch vlákna, u mohéru je drobná mozaiková struktura mnohem jemnější a méně výrazná. 

Takováto struktura je příčinou poměrně odlišných vlastností mohéru. Mohérové příze se méně plstí, to znamená, že netvoří žmolky na povrchu pleteniny. Jsou ale také jemnější a hebčí a v neposlední řadě jsou, díky hladkému povrchu jednotlivých vláken, na pohled lesklá a jeví se barevně plnější.

Vlastnosti a výhody mohéru a mohérových pletacích přízí

Od raných věků až dodnes se jednalo a jedná o poměrně luxusní materiál. Nálepku přepychového textilu si získalo především kvůli svým sytým a lesklým barvám, jemnosti a pohodlnosti, zároveň náročnosti na chov koz a výrobu. Přesto je v posledních desetiletích stále dostupnější a lidé pátrají po výhodách a nevýhodách mohérových přízí a proč s ní plést a háčkovat.

1. Mohérová vlna je na pohled lesklá

Pro mohér je jednou z nejtypičtějších vlastností lesk. Ten je způsoben šupinami vyskytujícími se ze vnějšku vlákna. Šupiny jsou velké, ale zároveň nevyvinuté a v malém počtu, kvůli čemuž odrážejí světlo trochu odlišným způsobem než klasická ovčí vlna. Příze s příměsí mohéru tak získávají pro ně typický třpyt a jas.

2. Na dotek je jemná a hebká

S leskem souvisí zároveň také další skvělá vlastnost. Méně šupinek má za důsledek větší jemnost a hebkost. Při doteku s kůží tak bude mohérová vlna působit velmi příjemně a rozhodně vás nebude kousat.

3. Mohér má skvělé termoizolační vlastnosti a dobře odvádí vodu

Úplně stejně jako vlna, mohérové příze mají duté vlákno. Jejich největší výhodou je, že tento typ vláken dokáže absorbovat okolní vlhkost dovnitř sebe. To se hodí např. když se zpotíte v zimních měsících – kapičky potu na těle nasaje a odvede, čímž mohérový svetr zůstane na povrchu stále stejně suchý a příjemný na nošení.

S tím souvisí i skvělá schopnost termoregulace. Mohér se přizpůsobí teplotě vašeho těla, zůstane teplý a kvůli výše zmiňovanému dutému vláknu nenavlhne, ať už vykonáváte něco náročnějšího nebo odpočíváte v kavárně.

4. Je charakteristický pro živé a syté barvy

Jakožto přírodní materiál dokáže mohér nadprůměrně dobře absorbovat barvy, což má za následek, že klubka s příměsí mohéru jimi výjimečně hrají. Barvy jsou plné, živé, syté a lesklé, zároveň se při opakovaném používání a šetrném praní nevymývají a nevytrácejí.

5. Mohér je antibakteriální

Díky unikátnímu povrchu vláken, který je jemný a méně šupinatý, se nemají bakterie kam usadit, a mohér je tak antibakteriální, odolává plísním a nijak nezapáchá. Často se využívá např. v oblečení pro novorozeňata nebo seniory, kde jsou vyžadovány maximální nároky na hygienu, nebo v příměsích do sportovního oblečení, typicky ponožek.

6. V příměsi s jinými

Čistě mohérové pletací příze nejsou až tak běžné. Mnohem častěji se z menší či větší části doplňují jinými typy příze, třeba s klasickou ovčí vlnou, alpakou, v některých luxusnějších také třeba s hedvábím. Mohér je však natolik specifický materiál, že i v momentě, kdy tvoří pouze jednu ze složek příze, uchovává si klíčové vlastnosti i vzhled.

7. Kouše mohér?

Jako je tomu u vlny a dalších vlněných přízích, zda mohér kouše, či nekouše vždy záleží na konkrétní přízi, postupech při jejím zpracování, ale také na citlivosti kůže, toho, kdo hotový výrobek bude nosit.

Hlavním faktorem pro kousání, či nekousání mohéru je však jakost vláken, ze kterých je příze spředena. Ta se totiž může pohybovat mezi 25 µm až 45 µm, což zejména při použití tlustších i tenčích vláken společně, může znamenat zásadní rozdíl v jemnosti. Tento, skoro až dvojnásobný rozdíl již na kůži poznáte, a pokud vás mohér kouše,  jedním z důvodu může být použití tlustších vláken.

Je však použití pouze jemnějších mohérových vláken jediným faktorem? Bohužel musíme říct, že není. Mohér se často používá jako doplňující vlákno, třeba v našich klubíčkách Touch me Mohair tvoří mohér pouze 22 %. U jiných mohérových klubíček je možnou příčinnou kousání nižší jakost jiných vláken v přízi. V případě Touch me Mohair je však použit kid mohér. Jemnější typ mohéru s tloušťkou vlákna na dolní hranici možné tloušťky.

Jestliže jste si však právě upletli, či uháčkovali výrobek z mohérové příze (nebo jakékoliv jiné) a ten vás kouše, nezoufejte. Součástí procesu je také zrání příze a úpletu. Nošením a vzájemným třením se vlákna ohýbají, tím pádem opotřebovávají a zjemňují. Je tak velká šance, že po čase budete s původně kousavým výrobkem spokojení.

Proč byste měli plést s přízí Touch me Mohair?

Háčkovaná šále z mohérové příze

  • 54 % baby alpaka, 22 % kid mohér, 24 % morušové hedvábí
  • spojuje vlastnosti nejluxusnějších vláken
  • jemná, nadýchaná, lehce chlupatá příze
  • lze ji přidat jako ozdobné vlákno a kombinovat s jinými přízemi
  • úplet má krajkový vzhled
  • luxusní příze na šátky, plédy, lehké svetříky

Nezaujala vás mohérová příze? Prohlídněte si naši nabídku přízí ze 100 % přírodní vlny. V nabídce máme příze The Wool, The Petite Wool, The Wave Wool.

Příze na pletení bez plastů a umělých vláken
Pleťte bez plastů
a přízí z umělých vláken
V naší nabídce najdete příze pouze z přírodních materiálů.
Přírodní materiály
pro větší udržitelnost
Doprava ZDARMA na objednávky od 1000 Kč.
Doprava ZDARMA
na objednávky od 1000 Kč
Zboží expedujeme do 24 hodin od objednání.
Expresní expedice
do 24 hodin od objednání
Zpět do obchodu