Lněné příze na pletení a háčkování
Len je skvělý přírodní materiál, který je velice prodyšný, výborně saje vodu a zároveň je mnohem pevnější a odolnější než bavlna. Lněná příze se proto nejlépe hodí na oděvy do horkých letních měsíců. Charakteristickou vlastností pro len je také jeho zrání – nošením se vlákna lněných přízí třou o sebe a lehce se mění, což způsobuje, že se pletený či háčkovaný výrobek s postupným stárnutím stává jemnější a příjemnější. Více o lněných přízích ►
Vlákna lnu pod mikroskopem
Lněná vlákna jsou rostlinného původu, a proto se svými vlastnostmi zcela liší od těch vlněných. Porozumět rozdílným výsledným vlastnostem lněných přízí nejlépe pomůže mikroskopický pohled na strukturu jeho vlákna.
Podoba vlákna lněné příze v řezu se velice podobá bavlně s tím rozdílem, že zatímco vlákna bavlny jsou zkroucená do spirály, vlákna lnu jsou dokonale rovná. Co se týče tloušťky, pak je len 2krát tlustší než vlákno bavlny a zhruba 2krát tenčí než vlákno z ovčí vlny. Na povrchu je vlákno rozděleno na menší horizontální úseky, které na každém předělu tvoří jasný přechod tzv. uzel.
Vlastnosti lněných přízí
- jedinečná prodyšnost
- vysoká odolnost a pevnost
- drží tvar a nevytahuje se
- neabsorbuje pachy
- časem jsou hebčí a příjemnější
Nejznámnějším důvodem, proč si vybrat len, je jeho prodyšnost, kterou oceníte zejména v parných dnech a letních měsících. Příčinou jsou jeho hladká vlákna bez viditelnější struktury, která umožňují vzduchu procházet všemi směry přímo mezi jednotlivými vlákny. Stejný princip funguje i s absorbováním vlhkosti, lněná příze tak patří mezi jedny z nejrychleji schnoucích materiálů.
Trochu nezvyklou vlastností lnu, která může pletací a háčkovací začátečníky možná poněkud zaskočit, je absence pružnosti tkaniny. Vlákno lněných přízí má až o 30 % vyšší pevnost a odolnost než vlákna z klasické bavlny, a dokonce při navlhnutí či namočení se pevnost ještě zvýší. Díky těmto vlastnostem se vám výrobky nevytahají a budou svůj tvar držet i několik desítek let po dokončení (třeba jako 5000 let staré Tarkhanské šaty, o kterých mluvíme níže).
Zejména v létě oceníte další neopomenutelnou vlastnost lnu – schopnost nepropouštět a neabsorbovat pachy. Vyhnete se tak propoceným a nevalně vonícím topům. Zpravidla platí, že lněné výrobky nemusíte prát tak často jako bavlněné.
Závěrečnou výhodou lnu je to, co označujeme jako tzv. zrání. Jak během běžného nošení a používání vlákna lnu o sebe vzájemně třou, dochází postupně k jejich zjemňování. Zatímco u přízí z vlny je proces plstění nechtěný a snažíme se mu vyhnout, u lnu je tomu naopak a nošením se vlákno stává čím dál víc příjemnější a hebčejší na dotek.
Z historie lnu a lněných přízí
Odhadované staří prvních výrobků na bázi lnu sahá až do období zhruba 36 tisíc let před naším letopočtem. Tehdejší starověcí obyvatelé na území dnešní Gruzie vyráběli látky z divokého lnu, který se podobal vlastnostmi tomu dnešnímu.
K většímu rozšíření došlo přibližně 7 tisíc let před naším letopočtem. V počátcích produkce na území Mezopotámie byl určen výhradně zámožnější vrstvě populace a kněžím. Na území antického Egypta se ale kromě běžného nošení jako ochrana proti extrémnímu horku používal i pro mumifikaci a během pohřebních rituálů.
Len má dokonce prvenství v kategorii nejstarší dochovaný tkaný oděv. Jsou jím Tarkhanské šaty, původem z Egypta, jejíž stáří bylo vědecky potvrzeno na více než pět tisíc let.
V současnosti se konečné produkty ani zdaleka nepodobají těm z dob minulých. Len se nyní vyrábí a zpracovává takřka po celém světě. Do výrobního procesu přibyly moderní zpracovatelské postupy, které vylepšují vlastnosti lnu, např. zvyšují úroveň antibakteriální aktivity, zlepšují odolnost proti mačkání nebo antioxidační vlastnosti.