Bavlna a bavlněné příze na pletení a háčkování
Není bavlna jako bavlna. Neduhy bavlněných klubek za pár korun prostě po několika nošeních zákonitě pocítíte a s výsledkem nebudete spokojení. Vyzkoušejte namísto toho bavlněné příze té nejvyšší jakosti, které vás oslní jemností, leskem, pevností i odolností. Vyberte si z naší nabídky přízí z bavlny prémiové kvality, upleťte si či uháčkujte třeba ponožky nebo deku a užívejte si jejich jedinečné vlastnosti. Více o bavlněných přízích ►
Bavlna a bavlněné příze
Bavlna je přírodní materiál, v textilním průmyslu velice rozšířený, který vyniká především jemností a pevností. Avšak stejně jako „není všechno zlato, co se třpytí,“, tak také typy bavln a přízí z bavln můžeme rozdělit na ty kvalitnější a méně kvalitní.
Některé bavlněné příze na pletení jsou prémiovější a mají lepší vlastnosti, tím pádem jsou ale také dražší. Jiná klubka koupíte doslova za pár korun, ale po pár nošeních zjistíte, že se vlákna nějak tahají, hrubnou nebo barvy blednou.
Typy bavln
Na celém světě se vyrábějí čtyři druhy bavlny, nicméně v zásadě se běžně dostanete pouze ke dvěma z nich. Hlavní rozdíl mezi nimi je v celkové kvalitě, kterou určuje délka jejich vláken.
Ta nejpoužívanější bavlna
Nejvíce používaná bavlna pochází z bavlníku chlupatého (srstnatého):
- Tvoří naprostou většinu světové produkce bavlny (některé zdroje uvádějí až 90 %).
- Vlákna získaná a zpracovaná z puklých tobolek rostliny mají standardně délku kolem 2–3 centimetrů.
- Tím se pletací příze z této bavlny se řadí spíše mezi středně kvalitní příze (záleží vždy na konkrétním výrobci, druhu a délce vlákna, od těchto parametrů se pak tvoří cena).
- Běžně se používá na výrobu všech typů oděvů, např. trička, mikiny, kalhoty, spodní prádlo, ale také jiné druhy textilií, jako třeba ložní prádlo.
Ta nejkvalitnější bavlna
Všeobecně nejlepší vlastnosti má bavlna z bavlníku keřovitého:
- Řadí se sem ty nejkvalitnější odrůdy, jako pima bavlna, Sea Island, Giza, egyptský typ nebo Tanguis.
- Představuje mnohem menší část z veškeré vyrobené bavlny (něco kolem 8 % z celku).
- Vlákna těchto bavlněných přízí jsou výrazně delší – dosahují 3,5 – 5 centimetrů.
- Díky tomu jsou tyto typy bavln to nejlepší, co si můžete pořídit.
- Proto se nejčastěji využívají u některých luxusních produktů (spodní prádlo, lůžkoviny) nebo tam, kde jsou na výrazně vyšší nároky na kvalitu a odolnost (ponožky, dětské oblečení).
Tip: Zajímají vás bližší podrobnosti o některých druzích těch nejkvalitnějších přízí z bavlny? Přečtěte si více třeba o pima bavlně a nebo ji rovnou vyzkoušejte na některý ze svých pletařských projektů.
Další druhy
Zbylé dva druhy, bavlník stromový a bylinný, jsou zastoupeny v minimálním množství, což je způsobeno hlavně kvalitou bavlněných vláken – jejich délka se pohybuje mezi 1,5 – 2,5 centimetry. Kvůli tomu byly nahrazeny novějšími, efektivnějšími a kvalitnějšími odrůdami.
Vlastnosti bavln a bavlněných přízí
Méně zkušeným pletařům a háčkařům může někdy činit potíže rozlišit mezi kvalitnějšími a méně kvalitními přízemi z bavln. My sami jsme se při výběru několikrát spálili a některé naše upletené výrobky putovaly po pár měsících z okna.
Avšak právě proto jsme se u nás na e-shopu rozhodli nabízet bavlněná klubka pouze té nejvyšší jakosti, abyste se nemuseli bát, že koupíte nevhodnou nebo nekvalitní přízi. Jaké klíčové vlastnosti ale bavlna má a jak poznáte dobrou bavlněnou přízi na pletení a háčkování?
Výhody přízí z bavlny v bodech
- Jemnost a hladkost
- Pevnost a odolnost
- Nechlupatí, nežmolkuje, neplstnatí se
- Hřejivost
- Absorpce vlhkosti
- Hypoalergenní materiál