Vlna baby alpaka a příze s příměsí baby alpaky
Příze z alpaky a zejména ty z baby alpaky patří v pletařském světe mezi nejkvalitnější a nejcennější materiály. Svými vlastnostmi jsou příze z alpaky velice podobné vlněným přízím, alpaky ale žijí v nesrovnatelně náročnějších podmínkách, které zapříčinily růst výrazně kvalitnějších vláken. Více o přízích z baby alpaky ►
Vlákna vlny alpaky a baby alpaky pocházejí z lam a stejně jako vlnu ji řadíme mezi vlákna živočišného původu. Jejich vlastnosti jsou v základu velice podobné, zásadní rozdíly však určuje struktura jejich vláken, o čemž podrobněji píšeme v jedné z následujících částí.
Obecně lze ale říci, že alpaku řadíme na pomyslný vrchol vlněných vláken. Baby alpaka je ještě o nepatrný krůček výše. Například lamy alpaky žijící v peruánských Andách žijí v nesrovnatelně náročnějších podmínkách než běžně chované ovce. Vlastnosti jejich vlny tomu náležitě odpovídají – jsou teplejší, hřejivější, odolnější, mají lepší izolační vlastnosti a mají lepší hydrofobní schopnosti.
V následujících odstavcích detailně popisujeme strukturu vlákna lam alpak, příčiny a důsledky skvělých vlastností, které tato vlna má, ale taky tom, proč je její produkce tak náročná a na celém světě se nedaří ji navýšit.
Vlákna alpaky: mikroskopický pohled na strukturu
Vlákna alpaky řadíme mezi živočišná vlákna, a tak jsou svými vlastnostmi velice podobná vláknům z ovčí srsti. Nejdůležitějším rozdílem je ale samotná tloušťka vlákna, které je mnohem tenčí, a má tím pádem i jinou strukturu.
Abychom pochopili rozdílnost mezi vlákny, nebudou nám k tomu stačit oči obyčejného člověka, ale musíme se podívat skrz mikroskop. Při detailním pohledu na vlákno alpaky lze spatřit, že odlišná struktura má mnohem menší šupinky v porovnání s ovčí nebo merino vlnou. A právě díky těmto jemnějším šupinkám mají příze z alpaky tak výjimečné vlastnosti.
Příze z baby alpaky představují kategorii tak trochu mimo, protože jejich vlákna jsou ještě jemnější a šupinky ještě drobnější, což z nich činí materiál s výrazně vytříbenějšími a lepšími vlastnostmi.
Vlastnosti přízí z alpaky
Alpaky řadíme mezi nejexkluzivnější materiály, které lze k pletení či háčkovaní využít. A stejně jako vlákna merino vlny, jsou i vlákna a výrobky z alpaky či baby alpaky hojně vyhledávány vrcholovými sportovci. Tato vlna totiž nabízí nejvyšší možný komfort ve všech vlastnostech, které jsou vlastní živočišným vlnám.
- příze z alpaky jsou božsky jemné a lesklé
- jedinečné termoregulační vlastnosti
- vlna alpaky má celoživotní pevnost a výdrž
- neabsorbuje pachy
- odpuzuje vodu
1. Jsou božsky jemné a lesklé
Hlavní vlastností, které si všimnete ihned po prvním doteku s přízí z alpaky, je její jedinečná jemnost a hebkost. Příčinou jsou drobounké šupinky, které jdou ruku v ruce s netradičně vysokou jemností vlákna. Příze z alpaky či baby alpaky tak budou nekousavé a nebudou dráždit pokožku. Jemná struktura je také důvod, proč mají hotové příze lesklý, skoro až svítivý povrch.
2. Mají jedinečné termoregulační vlastnosti
Mezi další důležité vlastnosti spojené s jemnou a hustější strukturou se řadí skutečnost, že příze má v sobě malé vzduchové kapsičky, které vytvářejí skvělou izolační vrstvu. Na rozdíl od přízí z ovčí vlny vám postačí použít mnohem menší množství materiálu ve snaze o udržení stejného tepelného komfortu.
Takže zatímco svetry do zimy z ovčí vlny musejí být opravdu huňaté a je potřeba vytvořit mezi vámi a prostředím tlustou, neprostupnou bariéru, s přízí z alpaky postačí ke stejnému výsledku sáhnout po tenčích přízích.
3. Jsou pevné a mají celoživotní výdrž
Kvůli minimální tloušťce vlákna jsou příze spředené z většího počtu jednotlivých vláken, což způsobuje mnohem vyšší pevnost a odolnost. Hotové výrobky taky nebudou tolik trpět na vytažení a udrží si svůj původní tvar. Často platí, že pokud si upletete nebo uháčkujete teplý zimní svetr z alpaky, vydrží vám déle, než byste si vůbec přáli.
V tomhle jsou příze z alpaky srovnatelné s merino vlnou. Avšak merino je vrcholovými sportovci častěji využívána především proto, že populace lam alpak je v globálním měřítku mnohem menší, a tím pádem jsou produkty z vlny alpaky o to exkluzivnější a méně dostupné. Nicméně při pohledu na papírové předpoklady je srst alpaky a potažmo baby alpaky kvalitou ještě o třídu výš.
4. Odpuzují vodu
Vzhledem k náročným podmínkám si lamy alpaky musely vypracovat srst, která je ochrání za všech podmínek. Výsledkem takového vývoje je hydrofobní vlna, která skvěle odpuzuje vodu a vlhkost. Nejlépe můžete tento jev sledovat během lehkého deště, kdy se na povrchu pleteniny vytvářejí malinkaté kapičky vody, které se však nevsakují a nepronikají dále k vašemu tělu.
5. Neabsorbují pachy
Díky podobnému efektu se přízím z alpaky také skvěle daří nepohlcovat pachy a vůně. Po náročné vycházce vám tak bude stačit svetr nebo jiný výrobek pouze rozložit, nechat vyvětrat a během zimy jemně očistit čistým sněhem. Jako u jiných vlněných přízí doporučujeme vyhnout se jakémukoliv nadbytečnému čištění a mytí zejména parfémovanými přípravky. Každým mytím sice vymyjete špínu, zároveň ale z vlny vymýváte přínosné látky a snižujete tím její životnost.
6. Vlna z alpaky nekouše
Kousání vlněných přízí je většinou způsobeno kombinací vláken s různou tloušťkou (zejména u ovčí vlny od 21 µm až po 40 µm). Vlákna alpaky jsou mnohem tenčí než vlákna ovčí vlny a jejich tloušťka se pohybuje mezi 18 µm až 25 µm. Příze z alpaky a baby alpaky jsou tím pádem nekousavé.
Nadčasová exkluzivita lam alpak: Původ chovu a jeho unikátnost
Lama alpaka byla vyšlechtěna z divokých vikuní před více než 5 tisíci lety na území Jižní Ameriky v oblasti Andského pohoří. Za příčinou růstu kvalitní srsti stojí především unikátní místní klimatické podmínky, které jinde na světě nenajdete. Ve vlně z alpaky a baby alpaky se kombinuje nadmořská výška přes 4000 metrů nad mořem, větrné a proměnlivé podnebí a blízkost k Tichému oceánu, což klade vysoké nároky na ochranu před těmito vlivy.
O exkluzivitě materiálu svědčí i fakt, že v době předcházející importu do Evropy na počátku 19. století byly příze z alpaky považovány za „vlákno bohů“ a byly vyhrazeny pouze královským rodům. Jedinečnost lam alpak je také podtržena jejich nenahraditelnou úlohou během obřadních či obětních rituálů v Incké říši.
Kvůli vzrůstající popularitě vlákna bylo v 19. století vynaložena velká snaha o domácí chov alpak na evropském území, avšak zdejší vlákna nikdy nedosáhla stejné nebo přinejmenším podobné kvality. Veškerá produkce nakonec zůstala zachována pouze v původním a přirozeném prostředí jihoamerických Andách a populace alpak (trochu netypicky ve srovnání s jinými užitkovými zvířaty) nikdy zásadně nevzrostla.
V současné době byly snahy o rozšíření alpak znovu zahájeny na farmách po celém světe.